Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy, choć dość powszechny problem. Dotyczy on najczęściej osób starszych. Dwa razy częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Prawie 30% cierpiących na tę przypadłość to kobiety, które przekroczyły 45. rok życia. Nietrzymanie moczu często pojawia się u kobiet, które rodziły dzieci (zwłaszcza chodzi tu o ciąże mnogie). Najpowszechniej jednak mamy do czynienia z tak zwanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu występującym w trakcie kichania, kaszlu lub jakiegokolwiek innego wysiłku fizycznego. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z tą niedogodnością. Coraz częściej kliniki i gabinety oferują laserowe leczenie nietrzymania moczu. Polega ono na tak zwanym fototermicznym obkurczeniu pochwy. Światło lasera wzmacnia ścianę pochwy oraz okolice ujścia cewki moczowej, w tkance naświetlonej odtwarza się kolagen.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu może zostać przeprowadzone tylko w przypadku, gdy pacjentka posiada aktualny wynik cytologii, zaś w narządach rodnych nie stwierdzono nieprawidłowości.
Zabiegowi nie mogą się poddać kobiety w ciąży i w trakcie karmienia lub menstruacji, osoby cierpiące na porfirię, chorobę zakrzepowo-zatorową, a także na nowotwór piersi (także w przypadku podejrzenia). Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie. Zabieg laserowy trwa od pół godziny do godziny, zaś po trzech miesiącach wskazana jest kontrola u lekarza wykonującego zabieg. Szacuje się, że skuteczność takiego leczenia wynosi 75-90% w zależności od stopnia choroby.