Na czym polega rehabilitacja aparatem impulsowym?

Rehabilitacja aparatem impulsowym to zabiegi, które wykonywane są za pomocą prądu, który może być różnego rodzaju. Wykorzystuje się do tego specjalne aparaty impulsowe.
Zabiegi polegają na tym, że energię elektryczną wprowadza się bezpośrednio do ciała pacjenta, używając do tego specjalnych elektrod, które przewodzą prąd.
Rehabilitacja aparatem impulsowym stosowana jest do pobudzenia mięśni do skurczu, do pobudzenia obwodowego układu nerwowego. Za pomocą prądu można złagodzić dolegliwości bólowe, stany zapalne, zmniejszyć obrzęki, a także miejscowo zwiększyć ukrwienie tkanek i przyśpieszyć ich regenerację oraz poprawić odżywianie.
Najpopularniejszymi zabiegami za pomocą aparatów impulsowych są: galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy TENS, prądy diadynamiczne inaczej zwane prądami Bernarda, prądy Kotza, czyli tzw. rosyjska stymulacja.
Galwanizacja to zabieg, który wykorzystuje prąd stały w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych i nerwobólów, jonoforeza natomiast to terapia, w której za pomocą prądu stałego wprowadza się do ciała substancje lecznicze. Za pomocą elektrostymulacji pobudza się miedzy innymi mięśnie do skurczu, zwiększa lokalne krążenie krwi. Prądy TENS wykorzystuje się do rehabilitacji w gabinetach, jak i w warunkach domowych.