Choroby naczyniowe – jak im zapobiec?

Choroby układu naczyniowego są dzisiaj powszechnymi dolegliwościami, z którymi borykają się coraz młodsze osoby. Siedzący tryb życia, brak zbilansowanej diety oraz obciążenie genetyczne – to jedne z głównych przyczyn powstawania żylaków, owrzodzeń żylnych lub tzw. „pajączków”. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tego typu problemom i skutecznie je leczyć. W jaki sposób sobie pomóc? Do jakiego specjalisty się zwrócić, by rehabilitacja i leczenie dolegliwości naczyniowych przynosiły efekty?

Skuteczna profilaktyka chorób żylnych powinna rozpocząć się od świadomości tego, jak objawiają się tego typu schorzenia. Sygnałem alarmowym powinno być często pojawiające się uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęki nóg, skurcze i pękające naczynka. Występowanie takich symptomów powinno zmusić do odwiedzenia lekarza flebologa i wykonania USG Doppler – nieinwazyjnego badania oceniającego kondycję żył. Wczesna wizyta u specjalisty pozwala wdrożyć w porę odpowiednie leczenie, a nawet zapobiec lub opóźnić pojawienie się poważniejszych zmian.

Co zrobić, by ulżyć sobie w tego typu dolegliwościach domowymi sposobami? Warto unosić kończyny w ciągu dnia (np. opierać o ścianę), stosować maści z wyciągiem z kasztanowca oraz wspomagać się suplementami diety z dodatkiem escyny i witaminy C.