Zawsze warto skontrolować swoje zęby nie tylko pod kątem ich zdrowia, ale także właściwego zgryzu czy ustawienia poszczególnych zębów. Tym zajmuje się ortodonta, który na podstawie określonych badań wskaże nam, co można zrobić. Obecnie najbardziej popularną metodą poprawiania zgryzu są aparaty stałe, które można zakładać ludziom nawet w zaawansowanym wieku. Doświadczony lekarz wskaże typ aparatu, a także oszacuje czas jego noszenia.
Oczywiście ortodonta nie jest w stanie zagwarantować pacjentowi stuprocentowego zadowolenia. Zdarza się bowiem, że człowiek po zakończeniu leczenia ortodontycznego nie potrafi zaakceptować swojej twarzy z nowym zgryzem. Dlatego też niektóre poradnie oferują symulację i za pomocą programów komputerowych ilustrują przewidywany efekt leczenia.
Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieleczone wady zgryzu mogą z czasem utrudniać życie. Ortodonta powinien przedstawić nam konsekwencje niepodjęcia leczenia, ale wybór oczywiście należy do nas samych.