Alkoholizm w dzisiejszych czasach jest naprawdę poważnym problemem, boryka się z nim masę osób, większość nie przyznając się do tego, że nadużywa alkoholu, nawet gdy osoby bliskie temu człowiekowi przekonują go, że jest inaczej. Ten fakt jest bardzo przerażający.
Alkoholizm nie wykańcza tylko samego pijącego, lecz również osoby w jego otoczeniu, również najbliższą rodzinę, chodzi o wykończenie psychiczne. Badania pokazują, że blisko 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, a według Ministerstwa Zdrowia w Polsce żyje około 600-700 tys. alkoholików, czy ten fakt nie daje do myślenia?
Przez nadużywanie alkoholu rocznie umiera 10 tysięcy osób, 7 tysięcy z powodu marskości wątroby, 1,5 tysiąca przez przedawkowanie i zatrucie alkoholowe oraz tyle samo z powodu chorób psychicznych wywołanych piciem.
Najgorsze jest to, że nawet nie zauważymy kiedy wpędzimy się w nałóg, może zacząć się od niewinnych imprez, a skończyć na marskości wątroby. Szczególnie osoby młode nie powinny zaczynać swojej przygody za alkoholem ponieważ im później zaczniemy pić alkohol, tym mniejsza szansa na wprowadzenie się w nałóg.
Leczenie alkoholizmu nie jest proste, dużo zależy od stopnia uzależnienia. Aby móc w miarę szybko wykryć uzależnienie od alkoholu przedstawię Wam kilka jego objawów:
-Silna potrzeba sięgnięcia po alkohol (głód alkoholowy)
-Picie alkoholu zdając sobie sprawę o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego.
-Nie kontrolowanie picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia lub problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej ustalonego poziomu).
-Objawy zaprzestania przyjmowania alkoholu (nadciśnienie tętnicze, drżenia mięśniowe, tachykardia, biegunki, wymioty, nudności, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, zaburzenia snu, wzmożona potliwość, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
Alkohol może wyrządzić naprawdę wiele szkody, więc najlepiej omijać go szerokim łukiem.